2015 DeMolay Conclave Sports
Event Division Place Name Chapter
Billiards 3 Ian Harvey Perfection
2 Max Buck Carondelet
1 John Butron Perfection
Free Throws Junior 3 Garrett Korver Divine
2 Anthony DePriest Divine
1 Wesley Herndon Carondelet
Free Throws Senior 3 Alonte Smith George L. Walters
2 Robert Frey Waynesville
1 Aaron Allen St. Charles
3 Point Shot Junior 3 Anthony Cova George L. Walters
2 Wesley Herndon Carondelet
1 Eddy DeLong George L. Walters
3 Point Shot Senior 3 Melvin Bowman Joplin
2 Timothy Heinsmen Excelsior
1 Maxwell Davies Joplin
Individual Bowling 3 William Bell Joplin
2 Kyle Allen St. Charles
1 Kellon Chiles Excelsior
Team Bowling 3 St. Charles ( Alex Ables, Kyle Allen, Aaron Allen, Thomas Van Horn)
2 Joplin (William Bell, Ukiah Camp, Maxwell Davies, Trevor Clanton)
1 Excelsior (Kellon Chiles, Justin Conklin, Willie McFarland, Ben Brown)
50 M. Dash Junior 3 Josh Traxel Sullivan
2 Eddie DeLong George L. Walters
1 Joseph Rios Waynesville
50 M. Dash Senior 3 Alonte Smith George L. Walters
2 Brent Hudson Waynesville
1 Aaron Allen St. Charles
100 M. Dash Junior 3 Eddie DeLong George L. Walters
2 Jimmy Nieswander Crestwood
1 Jesse Hudson Carondelet
100 M. Dash Senior 3 Dequan DeBerry Waynesville
2 Luke Gaglia Kirkwood
1 Chaz Statham Kirkwood
200 M. Dash Junior 3 Jimmy Nieswander Crestwood
2 Josh Traxel Sullivan
1 Jesse Hudson Carondelet
200 M. Dash Senior 3 DeQuan DeBerry Waynesville
2 Aaron Allen St. Charles
1 Chaz Statham Kirkwood
400 M. Dash Junior 3 Jared Saltee Waynesville
2 Lucas Danner Joplin
1 Jesse Hudson Carondelet
400 M. Dash Senior 3 Tim Hairer Crestwood
2 Grant Applegate George L. Walters
1 Chaz Statham Kirkwood
4X100 Relay 3 Carondelet (Max Buck, Gus Buck, Isaiah Washington, Jesse Hudson)
2 Crestwood (Matt Shaul, Tim Hairer, Connor Westermayer, Jimmy Nieswander)
1 George L. Walters (Grant Applegate, Nick Cova, Alonte Smith, Eddie DeLong)
800 M. Run Junior 3 Stephen Wilson Crestwood
2 Connor Westermayer Crestwood
1 Jesse Hudson Carondelet
800 M. Run Senior 3 Matt Shaul Crestwood
2 Grant Applegate George L. Walters
1 Tim Hairer Crestwood
Mile Run Junior 3 Ray Wilson Crestwood
2 Zane McKlendin Sullivan
1 Jesse Hudson Carondelet
Mile Run Senior 3 Nick Cova George L. Walters
2 Tim Heinesmen Excelsior
1 Tim Hairer Crestwood
Long Jump Junior 3 Eddie DeLong George L. Walters
2 Josh Traxel Sullivan
1 Joseph Rios Waynesville
Long Jump Senior 3 Nick Cova George L. Walters
2 Aaron Allen St. Charles
1 Tim Hairer Crestwood
Tug Of War Junior 3 Rising Sun (Jordan Greenwhy; Lyle Reel; Lawson Smead; Jesse Crusse; Brad Oliver)
2 Sullivan (Chris Emm; Zane McKlendin; Joshua Traxel; Cole Stout; Drake Hill; Devon Mercer)
1 Carondelet (Jesse Hudson; Wesley Herndon; Gus Buck; Rowan Vanhorn; Dalton Gilbert; Erik Mortin)
Tug of War Senior 3 Carondelet (Vedad Alvkic; David Ardrey; Chase Lansing; Isaia Washington; Wesley Restone; Micah Frank
2 William F. Kuhn (Tim Alvis; Emmanuel Childs; Jake Hampton; Shaloh Snyder; John Eckart) 
1 Excelsior (Willie McFarland; Billy Mikoliza; Jackson Rushin; Kellon Chiles; Sam Nix; Justin Conklin)
Basketball 3 Kirkwood
2 Excelsior
1 Carondelet
Volleyball 3 Excelsior
2 Perfection
1 Carondelet
Dodgeball 3 St. Charles (Andrew Van Horn, Alex Ables, Richard Ables, Kyle Allen, Aaron Allen, Marty Trimble, Travis Trimble, Corey Steinbaker, Adam Schneider, Darien Beck)
2 George L. Walters 2 ( Alonte Smith, Nick Cova, Chase Bradley, Austin Gutmann, Joey Goldman, Shawn Morris)
1 George L. Walters 1 ( Eddie DeLong, Mike Cotton, Ethan Thompson, Grant Applegate, Jay Knight, Anthony Cova)
Athlete of the year Jesse Hudson - Carondelet
Sportsmanship Award Waynesville
Individual Sportsmanship Award Jackson Rushin - Excelsior
Overall Sports Champion Carondelet