2013 DeMolay Conclave Sports
Event Division Place Name Chapter
Billiards 3 Tanner Akers Kirkwood
2 Danny White Kirkwood
1 Jon Butron Perfection
Free Throws Junior 3 Justin Leifer Waynesville
2 Bradley Pittman Crestwood
1 Anthony Thurman Excelsior
Free Throws Senior 3 Joey Napoli Perfection
2 Erik Muschinske George L Walters
1 Grant Crutcher Perfection
3 Point Shot Junior 3 Josh Traxel Sullivan
2 Justin Leifer Waynesville
1 Anthony Thurman Excelsior
3 Point Shot Senior 3 Willie McFarland Excelsior
2 Grant Crutcher Perfection
1 David Smith Perfection
Individual Bowling 3 Nicholas Crawford Independence
2 Christian Westermayer Crestwood
1 David Smith Perfection
Team Bowling 3 Carondelet (Max Buck; Luke Stout; Peyton Lansing; Rylan Kelly)
2 Crestwood (Christian Westermayer; Connor Vest; Bradley Pitman; Griffen Everding)
1 Perfection (David Smith; Eric Trapp; Jon Butron; Joey Napoli)
50 M. Dash Junior 3 Scott Hudson Troy
2 Aaron Allen Troy
1 Josh Traxel Sullivan
50 M. Dash Senior 3 Jackson Rushin Excelsior
2 Kenny Johnson George L Walters
1 David Smith Perfection
100 M. Dash Junior 3 Scott Hudson Troy
2 Jack Spady Waynesville
1 Aaron Allen Troy
100 M. Dash Senior 3 Kenny Johnson George L Walters
2 David Smith Perfection
1 Derrick Allen George L Walters
200 M. Dash Junior 3 Scott Hudson Troy
2 Josh Traxel Sullivan
1 Aaron Allen Troy
200 M. Dash Senior 3 Kenny Johnson George L Walters
2 Peyton Lansing Carondelet
1 Derrick Allen George L Walters
400 M. Dash Junior 3 Jesse Hudson Troy
2 Tim Hairer Crestwood
1 Aaron Allen Troy
400 M. Dash Senior 3 Bryan Tracey Perfection
2 Derrick Allen George L Walters
1 David Smith Perfection
4X100 Relay 3 Perfection (David Smith; Matt Napoli; Bryan Tracy; Grant Crutcher)
2 Carondelet (Davey Audrey; Chase Lansing; Max Buck; Peyton Lansing)
1 Crestwood (Tim Hairer; Aiden Moore; Bradley Pittman; Christian Westermayer)
800 M. Run Junior 3 Aaron Allen Troy
2 Ethan Geary Excelsior
1 Tim Hairer Crestwood
800 M. Run Senior 3 Derrick Allen George L Walters
2 Erik Muschinske George L Walters
1 Bryan Tracey Perfection
Mile Run Junior 3 Brent Warner Excelsior
2 Ethan Geary Excelsior
1 Tim Hairer Crestwood
Mile Run Senior 3 Brent Hudson Waynesville
2 Jon Butron Perfection
1 Bryan Tracey Perfection
Long Jump Junior 3 Raheem Fielder-Bey Frank S Land
2 Caleb Kennedy Adelphi
1 Aiden Moore Crestwood
Long Jump Senior 3 Kenny Johnson George L Walters
2 Chase Lansing Carondelet
1 Jackson Rushin Excelsior
Tug Of War Junior 3 Crestwood
2 Adelphi
1 Waynesville
Tug of War Senior 3 Perfection
2 William F Kuhn
1 Kirkwood
Basketball 3 Excelsior
2 Waynesville
1 Perfection
Volleyball 3 Excelsior
2 Carondelet
1 George L. Walters
Dodgeball 3 Perfection
2 Excelsior
1 George L. Walters
Athlete of the year David Smith Perfection
Sportsmanship Award Excelsior
Individual Sportsmanship Award Stefan Wehmeyerl Sullivan
Overall Sports Champion Perfection