2012 DeMolay Conclave Sports
Event Division Place Name Chapter
Billiards 3 Aaron Quinton Mineral Area
2 Danny White Kirkwood
1 Jon Butron Perfection
Free Throws Junior 3 Cody Weed Mochila
2 Chaz Statham Kirkwood
1 McCaulay King Mochila
Free Throws Senior 3 Ian Henley Waynesville
2 Kellon Chiles Excelsior
1 Christian Westermayer Crestwood
3 Point Shot Junior 3 Josh Knight Divine
2 Zach Norrick Excelsior
1 Max Buck Carondelet
3 Point Shot Senior 3 Jacob Scholl Excelsior
2 Anthony Sayles Frank. S. Land
1 Brandon Steensguard St. Charles
Individual Bowling 3 Alex DeClue Memorial
2 Christian Westermayer Crestwood
1 Taylor Smith Divine
Team Bowling 3 Peyton Lansing; Max Buck; Andrew Bush; Davey Ardrey Carondelet
2 Eric Trapp; Joey Napoli; Bryan Tracey; Christian Yates Perfection
1 Christian Westermayer; Bradly Pittman; Connor Vest; Tim Hairer Crestwood
50 M. Dash Junior 3 Christian Yates Perfection
2 Zack Norrick Excelsior
1 Alex Thomas Waynesville
50 M. Dash Senior 3 Shawn Taylor Troy
2 Jackson Rushin Excelsior
1 David Smith Perfection
100 M. Dash Junior 3 Chaz Staham Kirkwood
2 Alex Thomas Waynesville
1 Zach Norrick Excelsior
100 M. Dash Senior 3 Eric Trapp Perfection
2 Danny White Kirkwood
1 David Smith Perfection
200 M. Dash Junior 3 Austin Taylor Excelsior
2 Aron Franco Frank S. Land
1 Peyton Lansing Carondelet
200 M. Dash Senior 3 Eric Trapp Perfection
2 Shawn Taylor Troy
1 David Smith Perfection
400 M. Dash Junior 3 Uston Wylie Perfection
2 Chaz Statham Kirkwood
1 Caleb West Adelphi
400 M. Dash Senior 3 Marcos Villagrana Waynesville
2 Jackson Rushin Excelsior
1 David Smith Perfection
4X100 Relay 3 Chase Lansing: Davey Ardrey: Max Buck: Austin Albert Carondelet
2 Eric Trapp: Bryan Tracey: Jon Butron: David Smith Perfection
1 Zach Norrick: Jackson Rushin: Jacob Scholl: Thor Bodenstein Excelsior
800 M. Run Junior 3 Jordon Palmer Waynesville
2 Tim Hairer Crestwood
1 Peyton Lansing Carondelet
800 M. Run Senior 3 Bryan Tracy Perfection
2 Jacob Scholl Excelsior
1 David Smith Perfection
Mile Run Junior 3 Aiden Moore Crestwood
2 Tim Hairer Crestwood
1 Amouir Standiford Mochila
Mile Run Senior 3 Topher Geigle crestwood
2 Jon Butron Perfection
1 David Smith Perfection
Long Jump Junior 3 Matt Steinert Knights of Seven
2 Josh Scholl Excelsior
1 Alex Thomas Waynesville
Long Jump Senior 3 Danny White Kirkwood
2 David Smith Perfection
1 Jackson Rushin Excelsior
Tug Of War Junior 3 Mineral Area
2 William F. Kuhn
1 Waynesville
Tug of War Senior 3 Knights of Seven
2 Progression
1 William F. Kuhn
Basketball 3 Frank S. Land
2 Perfection
1 Excelsior
Volleyball 3 Independence
2 George L.  Walters
1 Perfection
Dodgeball 3 George L. Walters
2 Independence
1 Excelsior
Athlete of the year David Smith Perfection
Sportsmanship Award Excelsior
Individual Sportsmanship Award Brandon Ell George L. Walters
Overall Sports Champion Perfection