2011 DeMolay Conclave Sports
Event Division Place Name Chapter
Billiards 3 Danny White Kirkwood
2 Tony White Kirkwood
1 Danny Otten Kirkwood
Free Throws Junior 3 Luke Helwege Excelsior
2 Hunter Sadler Waynesville
1 Amouir Standiford Mochila
Free Throws Senior 3 Justin Francis Divine
2 Bryce Sadler Waynesville
1 Jonathon O'Neal Waynesville
3 Point Shot Junior 3 Thomas Van Horn St. Charles
2 Chase Myers Mochila
1 Brandon Steensgaard St. Charles
3 Point Shot Senior 3 Jermain Martin Pefection
2 Jonathan O'Neal Waynesville
1 Justin Francis Divine
Individual Bowling 2 Brock Harrison Mineral Area
2 Thor Bodenstein Excelsior
1 Michael Lightner Perfection
Team Bowling 3 Max; Nicholas Lavvorn; Bryce Sadler; Brandon Rarey Waynesville
2 Thor Bodenstein; Jacob Scholl; Kellon Chiles; Alfous Johnson Excelsior
1 Michael Lightner; David Smith; Michael Ilges;  Ryan Sachtleben Perfection
50 M. Dash Junior 3 Michael Ilges Perfection
2 Rico Felton Kirkwood
1 Tyler Nelson Waynesville
50 M. Dash Senior 3 Tony White  Kirkwood
2 Alecc Horn Kirkwood
1 Dante Turner Kirkwood
100 M. Dash Junior 3 Tyler Nelson Waynesville
2 Luke Helwege Excelsior
1 Rico Felton Kirkwood
100 M. Dash Senior 3 Demonte Turner Kirkwood
2 Tony White Kirkwood
1 Dante Turner Kirkwood
200 M. Dash Junior 3 Nathaniel Thomason St. Charles
2 Matthew Burris Waynesville
1 Tyler Nelson Waynesville
200 M. Dash Senior 3 Case Hendrickson Waynesville
2 Shawn Taylor Troy
1 Dante Turner Kirkwood
400 M. Dash Junior 3 Matthew Burris Waynesville
2 Luke Helwege Excelsior
1 Rico Felton Kirkwood
400 M. Dash Senior 3 Christian Westermayer Crestwood
2 Jake Francis Divine
1 David Smith Perfection
4X100 Relay 3 Collin Sullivan; Joey Napoli; Christian Yates; Matt Garretts Perfection
2 Eric Trapp; Grant Ludholz; David Smith; Jermain Martin Perfection
1 Rico Felton; Dante Turner; Tony White; Brandon Almond Kirkwood
800 M. Run Junior 3 Michael Ilges Perfection
2 Scott Hudson Carondelet
1 Tim Hairer Crestwood
800 M. Run Senior 3 Tyler Warren Waynesville
2 Jesse Webb Carondelet
1 David Smith Perfection
Mile Run Junior 3 Bryan Tracey Perfection
2 Joshua Scholl Excelsior
1 Peyton Lansing Carondelet
Mile Run Senior 3 Tim Heinsman Excelsior
2 Tyler Warren Waynesville
1 David Smith Perfection
Long Jump Junior 3 Joshua Scholl Excelsior
2 Mathew Burris Waynesville
1 Rico Felton Kirkwood
Long Jump Senior 3 Tony White Kirkwood
2 Dante Turner Kirkwood
1 David Smith Perfection
Tug Of War Junior 3 Robert Goldberg
2 Waynesville
1 St. Charles
Tug Of War Senior 3 Progression
2 Perfection
1 Kirkwood
Basketball 3 Excelsior
2 Perfection
1 Kirkwood
Volleyball 3 Kirkwood
2 George L. Walters
1 Perfection
Dodgeball/ Flag Football 3 Divine
2 Perfection
1 George L. Walters
Athlete of the year David Smith Perfection
Sportsmanship Award Perfection
Individual Sportsmanship Award Mackenzie Johnson George L. Walters
Overall Sports Champion Perfection