2010 DeMolay Conclave Sports
Event Division Place Name Chapter
Billiards 3 Aaron Oldham Excelsior
2 Clayton Oloteo Perfection
1 Tony White Kirkwood
Free Throws Junior 3 Sean Magee Excelsior
2 Bryce Sadler Waynesville
1 Alecc Horn Kirkwood
Free Throws Senior 3 Brandon Almond Kirkwood
2 Christian Westemayer Crestwood
1 Ben Rushian Excelsior
3 Point Shot Junior 3 Trevor Breedlove Waynesville
2 Wille McFarland Excelsior
1 Logan Mueller Kirkwood
3 Point Shot Senior 3 Danny Best William F Kuhn
2 Michael Garrelts St. Charles
1 Justin Francis Divine
Individual Bowling 3 Danny Best William F Kuhn
2 Michael Lightner St. Charles
1 Oscar Morales St. Charles
Team Bowling 3 William F Kuhn - Team 1
2 Excelsior - Team 1
1 St. Charles - Team 1
50 M. Dash Junior 3 Zach Estright Waynesville
2 Chase Lansing Carondelet
1 Alecc Horn Kirkwood
50 M. Dash Senior 3 Cory Crain Southwest
2 Brandon Almond Kirkwood
1 Tony White Kirkwood
100 M. Dash Junior 3 Chase Lansing Carondelet
2 Zach Estright Waynesville
1 Alecc Horn Kirkwood
100 M. Dash Senior 3 Brandon Thone Perfection
2 Brandon Almond Kirkwood
1 Tony White Kirkwood
200 M. Dash Junior 3 Trevor Breedlove Waynesville
2 Chris Kenon Waynesville
1 Zach Estright Waynesville
200 M. Dash Senior 3 Oscar Morales St. Charles
2 Joe Gagnon Southwest
1 Shawn Taylor Troy
400 M. Dash Junior 3 Jay Cie Rudd Waynesville
2 Jackson Rushian Excelsior
1 Zach Estright Waynesville
400 M. Dash Senior 3 Nick Dodd Pefection
2 Brandon Thone Pefection
1 Eric Trapp Pefection
4X100 Relay 2 Kirkwood
1 Pefection
800 M. Run Junior 3 Payton Lansing Carondelet
2 Zach Estright Waynesville
1 Tyler Warren Waynesville
800 M. Run Senior 3 Jacob Scholl Excelsior
2 Brandon Thone Perfection
1 David Smith Perfection
Mile Run Junior 3 Isaac Echelberry Waynesville
2 Alec Tebbe Waynesville
1 Zach Estright Waynesville
Mile Run Senior 3 Eric Trapp Perfection
2 Jacob Scholl Excelsior
1 David Smith Perfection
Long Jump Junior 3 Chris Kenon Waynesville
3 Andrew Jenanian Southwest
2 Jackson Rushian Excelsior
1 Chase Lansing Carondelet
Long Jump Senior 3 Oscar Morales St. Charles
2 Brandon Almond Kirkwood
1 Tony White Kirkwood
Tug Of War 3 Independence - Team 1
2 St. Charles
1 William F Kuhn - Team 1
Basketball 3 Independence
2 Perfection
1 Waynesville
Volleyball 3 Waynesville
2 Perfection
1 George L Walters
Dodgeball/ Flag Football 3 St. Charles
2 Independence
1 Kirkwood
Athlete of the year Zach Estright Waynesville
Sportsmanship Award William F. Kuhn
Individual Sportsmanship Award Kyle Richards St. Charles
Overall Sports Champion Waynesville